Čo s použitou kávou? Zaujímavé tipy.

Ak žijete ekologický život, určite ste sa už zamýšľali nad 100- percentným využitím všetkého čo vám prejde rukami, alebo ústami - ako napríklad káva. V dnešnej dobe poznáme rôzne kávovary s úsporami energie (cafissimo easy), rôzne plniteľné kapsule (pozri v sekcii plniteľné kapsule), ale čo spraviť s tou hlavnou surovinou - kávou?

Čo spraviť s kávovou usadeninou resp. použitou kávou?

Máme pre vás pár tipov a trikov, ako využiť kávu na 100 percent.

Záhrada

Prvou základnou informáciou je, že kávové zrná obsahujú niekoľko minerálov potrebných pre rast rastlín a to draslík, vápnik, dusík, železo, fosfor, horčík a chróm. Vďaka týmto minerálom vieme použitú kávu využiť v záhrade alebo domácnosti na plný úväzok.

HNOJIVO

Ako hnojivo ju vieme použiť veľmi jednoducho:

Suché hnojivo: Vysušenú použitú kávu jednoducho pred polievaním rozsypeme okolo rastlín, kvetov a kríkov.

Tekuté hnojivo: použitú kávu ešte raz zalejeme vlažnou alebo studenou vodou a rastliny polejeme vzniknutou tekutinou.

Môžeme ju používať na bytové rastliny ako napríklad kávovník arabský z našej ponuky ale aj vonkajšie rastliny ako napríklad na paradajky, hortenzie, ruže, zemiaky či jahody.

TIP: Ak ste milovníkom mrkvy, tak pri jej sadení do zeme zmiešajte semienka so zrnkami suchej použitej kávy. Dodá im viac energie (vďaka kofeínu), čoho následkom bude rýchlejší rast.

KOMPOST

použitú kávu takisto môžeme prisypávať do kompostu, vďaka čomu kompost získa všetky potrebné živiny pre ďalšie použitie, najmä dusík a zároveň ho prevonia.

PRÍRODNÉ FARBIVO

Zaujímavosťou je, že ju môžeme využiť aj ako prírodné farbivo na rôzne materiály (látku, papier) najmä však napríklad na drevený altánok v záhrade, ktorý týmto prírodným farbivom bude vyzerať opäť ako nový.

Návod na prípravu: Použitú kávu vložte do nádoby a opäť zalejte vriacou vodou. Nechajte ju lúhovať aspoň dve hodiny, najlepšie je však nechať ju lúhovať cez noc. Následne zmes sceďte a vualá, Vaša prírodná farba je hotová.

ODPUDZOVAČ HMYZU

Káva v našej záhrade odpudí škodce, slimáky, mravce i chrobáky. Stačí rozsypať použitú kávu okolo rastlín. Okrem toho, ak ju zmiešate so sušenými citrusovými šupkami (pomaranč, citrón ,grep), zbavíte sa aj neželaných mačiek a ich výkalov.

ODSTRAŇOVAČ BĹCH

Áno, káva je nápomocná aj v tomto prípade. Minimálne ako prevencia. Každý kto má domáceho miláčika určite pozná problémy s blchami - nič príjemné. No máme pre vás aspoň čiastočné riešenie. Stačí ak po umytí šampónom vášho psa alebo mačky do srsti vmasírujete zrnkovú kávu a následne osušíte ako obvykle. Niektorí ľudia ktorí využívajú túto techniku dokonca tvrdia, že srsť ich psov či mačiek je po takomto peelingu hebkejšia a lesklejšia. Pravdepodobne to má taký istý účinok ako peeling na ľudské telo.

Samozrejme táto liečba nemá taký efekt ako lieky predpísané priamo od veterinára, preto ju odporúčame skôr ako prevenciu a relax formou peelingu. A hlavne je len na vonkajšie použite. Ich konzumácia u domácich zvierat môže byť totiž toxická.

Pokožka

Káva má v kozmetike veľmi obľúbené miesto, hlavne kvôli pieskovej konzistencii, spomínanými minerálmi či kofeínom - ktorý pozitívne vplýva na našu pokožku.

Má rôzne použitia, no predovšetkým ako peeling. Na telo, na ruky, na tvár. Stačí použitú kávu zmiešať s vodou alebo kokosovým olejom a prírodný peeling je na svete. Môžete do neho pridať aj med, argánový olej, cukor, škoricu či krém. Fantázii sa medze nekladú.

Pár tipov: ak chcete použiť kávový peeling na tvár, nepridávajte do neho cukor - zrniečka cukru sú väčšie a dráždivejšie, takýto peeling je vhodnejší na telo. Pre tvár zvoľte skôr med, javorový sirup alebo jogurt. Jednoducho suroviny, ktoré pokožku upokoja a peeling zjemnia. Takúto kávovú zmes môžete využiť aj ako masku a to tak, že ju len jemne vmasírujete a necháte pôsobiť niekoľko minút.

CELULITÍDA

Takýto kávový peeling môžete použiť aj na neželanú celulitídu. Kofeín podporuje bunkový metabolizmus, vďaka čomu sa pokožka zbaví nahromadených odpadových látok.

Jednoducho si ho pripravíte z vysušenej kávovej usadeniny resp. použitej kávy, v kombinácii s morskou soľou a kokosovým olejom. Aj v tomto prípade ho môžete kombinovať napríklad s medom, aloe vera, škoricou či olivovým olejom.

VLASY

Takisto má svoje využitie aj na vlasy. Použitú kávu vmasírujte ku korienkom a následne umyte šampónom ako obvykle. Slúži ako náhrada kondicionéru a vďaka tomu vaše vlasy získajú zdravý a prirodzený lesk.

Domácnosť

ČISTENIE

Použitú kávu viete využiť aj v domácnosti. Napríklad na čistenie povrchov citlivých na poškriabanie. Kávové zrniečka nie sú také drsné, aby nábytok znehodnotili, ale sú dostatočne drsné nato, aby spoľahlivo napomáhali k dosiahnutiu čistoty vo vašej domácnosti. Na vlhkú handričku naneste použitú kávu a jemne ňou pozmývajte povrch. Takisto slúži aj na vyčistenie pripálených hrncov a panvíc.

(napriek tomu odporúčame vždy najprv vyskúšať "kávové čistidlo" na menšej ploche čisteného povrchu)

ELIMINÁCIA ZÁPACHU

Ako vieme, káva má svoju prirodzenú príjemnú a zároveň výraznú vôňu. Vďaka tomu nám môže poslúžiť aj ako pohlcovač pachov. Môžete ju nasypať do misky a umiestniť vo vašej obývačke alebo ktorejkoľvek miestnosti, ako aj do chladničky, k odpadkovému košu alebo inému miestu vo vašej domácnosti či na pracovisku, ktoré potrebuje rozvoňať. Bude Vám slúžiť ako prírodný osviežovať vzduchu.

Poznáte ten pocit keď pri varení obedu krájate cibuľu či cesnak a potom ju ešte dva dni cítite na svojich rukách? Aj v tomto prípade vám pomôže obyčajná použitá káva. Jednoducho si ňou po dokrájaní umyte ruky a nepríjemný zápach zmizne za pár sekúnd.

Tip na záver: Kávovú usadeninu môžete použiť aj v zimných mesiacoch na posypanie ciest a chodníkov. Drsné zrniečka pôsobia podobne ako štrk alebo soľ, vďaka čomu zabraňuje šmýkaniu sa na zľadovatených plochách a pomáha rýchlejšie rozpustiť ľad.

Záver

Káva je úžasná v každom smere. Má mnoho využití, mnoho podôb a hlavne je dostupná pre každého. Tak čo, vyskúšate niečo z našich tipov?

V článku spomínané produkty

Nákup overený našimi zákazníkmi

Overený zákazník
Rychlost dodania
Overené zákazníkmi
Overený zákazník
Rychle vybavenie objednávky, ekologicke balenie, sladky darcek navyse :)
Overené zákazníkmi
Overený zákazník
Rýchlosť dodania, darček
Overené zákazníkmi
Overený zákazník
Rýchlosť
Overené zákazníkmi
Overený zákazník
Rýchlosť doručenia, prehľadný eshop
Overené zákazníkmi